RSS
امروز پنج شنبه ، ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار

مواد اولیه تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مستثنا شود

پرداخت وام ۵میلیونی بازنشستگان از مهرماه

ترخیص کالاهای معاف از پرداخت سود بازرگانی طبق سنوات گذشته

صرافی یک بانک پملب شد!

انتشار کتاب آموزشی و بهسازی منابع انسانی با رویکرد صنعت بیمه

اجرایی شدن بیمه تکمیلی واعطای وام به خبرنگاران

کاهش ۹۰ هزار تومانی قیمت سکه

جزییات بخشنامه جدید ارزی

اطلاعیه بانک سرمایه در موردعدم پذیرش چک های غیرصیادی از ۲۸ مرداد

اطلاعیه بانک سرمایه در موردعدم پذیرش چک های غیرصیادی از ۲۸ مرداد

کاهش شاخص بورس

رییس اتاق تهران خواستار اصلاح ماده ۵ مصوبه ارزی دولت شد

نقش شعب بانک‌ها در حال تغییر است

بانک صادرات در توسعه زیرساخت‌های تولید نقش بی‌بدیل دارد

محاسبه سود بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری کوثر

بانک رفاه کارگران ۵۸ ساله شد

دستور وزیر اقتصاد برای جلوگیری از انباشت کالاها در گمرک

دارندگان بیمه بدنه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند

تأمین ارز دولتی برای دارو و تجهیزات پزشکی

عرضه محصولات در بورس کالا نباید با ارز رسمی باشد

نرخ مالیات فروش سهام رسما کاهش یافت

مجمع فوق العاده پست بانک ۳۰ مرداد برگزار می‌شود

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص لزوم ثبت نام سهامداران در سامانه سجام

پرداخت۸۰۲۲میلیاردریال تسهیلات ارزان قیمت اشتغال پایدارروستایی

عرضه و فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری( عام)

ریسک‌های نهفته در بازار طلا

۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۹/۸کد خبر: 226334
سیدکمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی
یکی از عوامل افزایش قیمت سکه و طلا در روزهای اخیر عمدتاً ناشی از افزایش قیمت جهانی هر اونس طلا از یک‌سو و افزایش قیمت دلار و دیگر ارزهای جهان روا در بازار داخلی از سوی دیگر بوده و به‌طور طبیعی انگیزه سرمایه‌گذاری در بازارهای دارای قدرت نقدشوندگی بالا نظیر سکه، طلا و ارز در صورت پیش‌بینی استمرار رشد قیمت در ماه‌های بعد، تقویت می‌شود.
 
البته در خصوص بازار سکه و طلا، توانمندی خریدار، ملاک تعیین‌کننده‌ای است و باید برای ورود به این بازارها، قدرت ریسک و پیش‌بینی دقیق تحولات آینده بازارهای ارز و طلا را در نظر گرفت. طبیعی است که وقتی فعالیت‌های سفته‌بازانه در بازار رخ می‌دهد، نهاد ناظر و تنظیم‌گر بازار برای مقاطعی وارد بازار می‌شود اما مهم این است که آیا رشد قیمت‌های صورت گرفته بر اساس میزان رشد قیمت ارز و طلا در جهان بوده یا محاسبات نشان از شکاف بین قیمت‌ها در بازار داخلی و خارجی دارد.
 
یکی از ویژگی‌های بازارهای طلا، سکه و ارز این است که برخلاف دیگر بازارهای رقیب ازجمله مسکن، بازار سهام و نظایر آن، دارای قدرت نقدشوندگی بالاست و همین ویژگی گرایش‌های سفته­بازی در بازار را تقویت می‌کند. برخی هم برای بهره بردن از نوسانات مقطعی بازار وارد دادوستد می‌شوند و با قبول ریسک احتمالی اقدام به فعالیت می‌کنند.
 
حضور این واسطه‌ها و فعالیت‌های سفته‌بازی تابع تحلیل و پیش‌بینی آنها از قیمت‌های آینده است و طبیعی است که اگر قیمت جهانی طلا کاهش یابد، قیمت سکه و طلا در بازار داخلی هم افت خواهد کرد اما اگر این اتفاق رخ ندهد و قیمت ارز هم افزایش یابد، افزایش قیمت سکه و طلا طبیعی است.
 
پیشنهاد و توصیه به مردم عادی این است که سرمایه خود را در این بازارهای پرنوسان در معرض ریسک قرار ندهند چراکه تجربه چند سال قبل نشان داد که بسیاری در روزهای گرانی دلار به امید افزایش قیمت وارد بازار شدند اما درنهایت ضرر کردند، درحالی‌که اگر روند بلندمدت را در نظر بگیریم، سرمایه‌گذاری به‌صورت سپرده بانکی در 4سال گذشته سالانه دارای بازده 22درصد و درمجموع 88درصد بود، اما بازده بازار طلا و سکه 4سال گذشته به‌استثنای چند هفته اخیر و قبل از کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی حتی کمتر از 10درصد برآورد شده است.
 
بنابراین ورود مردم عادی به این بازارها اصلاً به صلاح نبوده و با ریسک بزرگی مواجه خواهند شد. به‌ویژه اینکه نرخ تورم همچنان تک‌رقمی است و نگرانی بابت افت ارزش سرمایه‌های مردم نظیر چند سال قبل وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است مردم به‌ویژه کسانی که قدرت ریسک ندارند، با توجه به تورم تک‌رقمی سرمایه‌های خود را به خطر نیندازند./ همشهری » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *