RSS
امروز جمعه ، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
آخرین اخبار

انجام تکالیف نظارتی بیمه مرکزی با سامانه سنهاب

حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی، بزرگترین سرمایه صنعت بیمه

تخصیص یارانه ارزی ۴۰۰ تومانی به کالاهای اساسی از یکشنبه

نوسان قیمت انواع سکه در بازار

کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم مشمول قراردادهای جدید

خدمات بانک مسکن بدون نیاز به اینترنت

راه حل رئیس جمهور برای جذب سپرده‌های ارزی در بانک‌ها

پیام دکتر نوربخش به مناسبت هفته کارگر

ساماندهی معوقات بانکی کلید خورد

جلسه ویژه سازمان میراث و گردشگری با سیف

چرخش از دلار به یورو ، هزینه‌بر است

پیوند تجاری با شرکت‌های معتبر داخلی در دستور کار بانک ملت

عملکرد ضعیف بانک‌ها در پرداخت تسهیلات

گزارش تحولات مسکن تهران در فروردین ۹۷

غرفه بانک ملت، غرفه برتر شد

افزایش منابع، کاهش مطالبات و درآمدهای کارمزدی، اضلاع مثلث سودآوری بانک صادرات

چگونه وام مسکن ارزان تر بگیریم؟

مسکن بازنشستگان در دستور کار سال ۹۷

نحوه کار مدل جدید ارزی بانک‌مرکزی+ویژگی‌ها

نرخ تورم سال گذشته ۸.۲ درصد/ مناطق شهری ۸.۱ و روستایی ۸.۸ درصد

پذیرش دو کالای جدید در بورس انرژی

تحولات مثبت تورم فروردین ماه در مقایسه با سال گذشته

معارفه سرپرست معاونت منابع انسانی و مدیر حوزه مدیریت بانک ملی

مراسم بدرقه تیم ملی تنیس روی میز برگزار شد

بازدید مدیر عامل بانک صادرات از شعب آذربایجان شرقی

نایب رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان تهران :

یکسان سازی نرخ ارز، کمک به صادرات غیر نفتی است

۱۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۶/۲۸کد خبر: 212961
ایستانیوز:عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان تهران، شفافیت، جدایی از اتکا به نفت و توسعه صادرات غیر نفتی واقعی در بستر بخش خصوصی را راهکاری دانست که برای توسعه پایدار کشور باید طی شود .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،سید مرتضی حاجی آقامیری، نایب رییس و عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان تهران در گفت و گو باسناافزود: توسعه صادرات غیرنفتی واقعی در بستر بخش خصوصی و جدایی از اتکا به نفت، راهکاری است که برای توسعه پایدار کشور باید طی شود.
 
وی در خصوص رشد اقتصادی با احتساب نفت و بدون نفت در کشور هم گفت: در فضای موجود اقتصاد کشور، رشد اقتصادی بدون احتساب نفت به خوبی میسر نیست.
 
آقامیری با تاکید بر اینکه باید تلاش کرد منبع درآمدی کشور به تدریج از نفت جدا شود، اظهار داشت: باید به سمت صادرات غیر نفتی واقعی حرکت کرد و منظور از صادرات غیر نفتی واقعی نیز جدا کردن محصولات پتروشیمی و میعانات نفتی از صادرات غیرنفتی است.
 
نایب رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان تهران با اشاره به لزوم آماده سازی بسترهای صادرات غیر نفتی در کشور گفت: برای رشد آمار صادرات غیر نفتی در کشور باید بسترهای آن فراهم و به صادرکنندگان کمک شود.
 
آقامیری اولین قدم در کمک به افزایش آمار صادرات غیر نفتی را یکسان سازی نرخ ارز دانست و گفت: نباید جلوی فنر نرخ ارز را گرفت چرا که ممانعت از واقعی شدن نرخ ارز کمکی به صادرکنندگان نخواهد کرد.
 
وی به بسته حمایتی صادراتی دولت اشاره کرد و اظهار داشت: در این بسته، مبالغ جوایز صادراتی اندک است. علاوه بر این برخی دیون دولت که در دوره های قبل در قالب جوایز صادراتی پرداخت نشده در این بسته دیده نشده است و اگر قرار باشد دولت آن دیون را پرداخت کند، مبلغ زیادی برای جوایز صادراتی باقی نمی ماند.
 
به گفته آقامیری،  این بسته در دوره وزارت آقای نعمت زاده آماده شد و تشکل های بخش خصوصی نیز نظرات کارشناسی خود را ارائه کردند.
 
نایب رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان تهران ادامه داد: برای آماده سازی ساختار اقتصادی کشور در اولین قدم باید تفکر را نسبت به شرایط اقتصادی و توسعه اقتصادی تغییر داد.
 
وی شفافیت، جدایی از اتکا به نفت و توسعه صادرات غیر نفتی واقعی در بستر بخش خصوصی را راهکاری دانست که برای توسعه پایدار کشور باید طی شود و اظهار داشت: در حال حاضر چند مانع جدید و ساختاری برای رسیدن به این هدف وجود دارد و برای رفع این موانع باید تمام ارکان نظام و کشور از دولتی، حاکمیتی و بخش خصوصی به این تغییر اعتقاد راسخ داشته باشند تا کشور به سمت توسعه اقتصادی پایدار حرکت کند.
 
آقامیری با تاکید بر اینکه کشور در حوزه های صادرات، ظرفیت های مهمی دارد گفت: صادرات خدمات فنی مهندسی، محصولات دانش بنیاین، خدمات گردشگری و صادرات سنتی از ظرفیت های مهم کشور است. در بخش صادرات سنتی غیر نفتی شامل فرش دستباف، خشکبار و مواردی از این دست متاسفانه بخش قابل توجهی از ظرفیت ها مغفول مانده است. از طرفی بیشترین رشد صادرات در حوزه پتروشیمی است که کاهش سایر موارد را در صادرات پوشش می دهد.
 
وی با تاکید بر اینکه باید موانع را برای فعالان اقتصادی صادرات محور برطرف و از این گروه حمایت کرد، گفت: نباید حوزه های صادراتی را تشریفاتی و بی اهمیت بدانیم و باید از ظرفیت های صنایع نوین استفاده کرد. یکی از راهکارها تامین مالی درست و ارزان برای بنگاه های اقتصادی است که می تواند با برنامه ریزی بازار سرمایه و بانک ها اجرایی شود .
 
آقامیری، مورد مهم دیگر در این مقوله را یکسان سازی نرخ ارز دانست و گفت: یکسان سازی نرخ ارز هرچند ممکن است سختی ها و تبعات منفی هم داشته باشد اما بسیار مهم است.
 
نایب رییس و عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان تهران در ادامه تاکید کرد: باید به زیر ساخت های تولید، برای تولید صادرات محور و با کیفیت توجه ویژه داشت.
 
وی افزود: نباید مدام با هزینه کردن برای واردات و به نوعی پرداخت سوبسید به وارد کننده مانع تولید داخلی شد؛ چون واردات بی رویه مانع رشد و فعالیت صادرکننده می شود. ضمن اینکه موضوع مهم دیگر در تجارت خارجی، نقل و انتقال بانکی است و باید مشکلات بین المللی در حوزه نقل و انتقال مالی را برطرف کرد. » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *