RSS
امروز یکشنبه ، ۴ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار

سال نو،‌ سال اوج گرفتن بانک قدرتمند صادرات

رشد مسکن حدود نرخ تورم خواهد بود

روند صعودی طلای جهانی متوقف شد

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت نوروز ۹۸

توزیع ۱۰۰۰ بسته مواد غذایی بین خانواده های کودکان کار

رتبه ایران در ۸ شاخص اقتصادی

بودجه ۹۷ بدون کسری بسته شد

۶ راه حل فوری برای مدیریت بازار خودرو

حمایت صندوق بین‌المللی پول از توقف رشد نرخ بهره توسط فدرال رزرو

کاهش بیش از ۳۰ درصدی معاملات مسکن در پایتخت

دولت بانک‌ها را برای رونق بازار مسکن به میدان بیاورد

مجلس به دنبال تصویب قانون سپرده‌گذاری ارزی

صرافی‌های منتخب از شنبه آینده خدمات ارزی ارائه می‌دهند

تورم سال ۹۷ حدود ۲۷ درصد اعلام شد

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

پرداخت کامل حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال ۱۳۹۷

پیام رئیس‌جمهوری به مناسبت آغاز سال نو

سالِ جدید، سالِ «رونق تولید»

شش راهبرد بانک مرکزی در سال "رونق تولید"

فهرست خدمات دهی ۱۸ بانک و بیمه‌ در نوروز ۹۸ اعلام شد

اهتمام جدی دولت در محدودیت نرخ تورم و تقویت پول ملی در ۹۸

ثبت شرکت متناظر INSTEX در ایران با سرمایه یک میلیارد ریالی

قانون بودجه سال آینده کل کشور ابلاغ شد

ایجاد فضای رانتی در صنعت خودروسازی با واگذاری سهام متقاطع شرکت‌ها

بانک ملت تندیس زرین زُبدگی دیجیتال گرفت

خطر خروج طرح کارت اعتباری از ریل بانک مرکزی

۱۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۷/۱۸کد خبر: 174782
گلزار آقایی/ کارشناس اقتصادی
از دیرباز تاکنون بانک مرکزی به دنبال ارائه ابزارهایی جدید جهت تعمیق بازار پول در راستای بانکداری اسلامی بوده که در این برهه بالاخره پس از تلاش‌های فراوان، دستورالعمل کارت اعتباری به شبکه بانکی ابلاغ شد. این موضوع هم‌اکنون در محافل علمی و بعضاً رسانه‌ای به بوته نقد و انتقاد کارشناسی گذاشته شده است.
همانگونه که در متن بخشنامه بانک مرکزی عنوان شده، هدف از ابلاغ این دستورالعمل همراستایی با برنامه‌ها و مقاصد دولت تدبیر و امید در زمینه تحریک تقاضا و افزایش رفاه خانوارها بوده است. طراحی این کارت‌ها دارای وجوه مثبت و منفی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد.
از منظر اقتصادی، ابلاغ بخشنامه کارت اعتباری و اجرای صحیح آن، می‌تواند منجر به تقویت طرف تقاضا شود و این، موجبات خروج از رکود را فراهم خواهد آورد. همچنین، عدم تعیین کالاهای خاص و ایرانی بودن آن (به تعبیری عدم ارائه رانت به برخی از تولید‌کنندگان) این فرصت را ایجاد می‌کند تا کالاهای با کیفیت ایرانی در بازار رقابت هم‌سنگ با کالاهای وارداتی قرار گیرند و انتخاب کالای ایرانی به دلیل کیفیت بالای آن در فضای رقابتی باشد.
نقطه قوت دیگر این طرح آن است که کارت‌های اعتباری می‌توانند به تدریج جایگزین اعتبارات خرد بانکی شود. در واقع، با توجه به اینکه همیشه صف انتظار بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات خرد طولانی بوده و همچنین حجم مدارک مورد نیاز برای دریافت این تسهیلات نیز معمولا زیاد است، صدور کارت‌های اعتباری می‌تواند فرآیند ارائه تسهیلات خرد به مشتریان را به طرز چشم‌گیری بهبود بخشد. علاوه بر این، چنانچه دستورالعمل ابلاغ شده به صورت دقیق و درست اجرا شود، به توسعه بازار پول و همچنین افزایش شفافیت در نظام بانکی و مالی می‌انجامد. همچنین، اجرای موفقیت‌آمیز این دستورالعمل مستلزم تقویت سیستم اعتبارسنجی مشتریان است و بنابراین فرصتی را برای فعالیت بهتر شرکت‌های اعتبارسنجی فراهم می‌آورد. نهایتا اینکه با استفاده از این کارت‌ها، معاملات به صورت واقعی‌تری انجام می‌شود و زمینه صدور فاکتورهای صوری و معاملات غیرشرعی (که متاسفانه پدیده‌ای رایج در شبکه بانکی است) کاهش می‌یابد.
در کنار این نقاط قوت، طرح کارت اعتباری می‌تواند با چالش‌هایی نیز مواجه باشد. به عنوان نمونه، چنانچه طرح در عمل به‌صورت دقیق اجرا نشود، اعتبارات ارائه شده نمی‌تواند به تحریک تقاضا و در نتیجه تحریک تولیدات داخلی منجر گردد. علاوه بر این، چنانچه اعتبارسنجی مشتریان به درستی انجام نگیرد و صدور کارت‌ها بدون توجه به توانایی مشتریان در بازپرداخت اقساط صورت گیرد، نظام بانکی ممکن است با چالش افزایش مطالبات غیرجاری مواجه شود. از سوی دیگر، با توجه به اینکه یکی از مشکلات فعلی در نظام بانکی کشور حجم بالای مطالبات غیرجاری و در نتیجه انجماد دارایی‌های بانکی برای اعطای تسهیلات مجدد است، لذا در طرح کارت‌های اعتباری باید به طور جدی مسئله اعتبارسنجی مشتریان مورد توجه قرار گیرد.
با توجه به آنچه مطرح شد، به سیاست‌گذاران و مدیران مرتبط توصیه می‌شود تلاش کنند طرح کارت اعتباری به صورت صحیح و دقیقا بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده عملیاتی گردد. چرا که در غیر این صورت این طرح نخواهد توانست به اهداف اولیه تعیین شده دست یابد. نباید فراموش کرد که اجرای صحیح یک طرح اقتصادی، از طراحی اولیه آن مهم‌تر و اثرگذارتر است./ ایبنا 
 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *