RSS
امروز یکشنبه ، ۴ فروردین ۱۳۹۸
آخرین اخبار

سال نو،‌ سال اوج گرفتن بانک قدرتمند صادرات

رشد مسکن حدود نرخ تورم خواهد بود

روند صعودی طلای جهانی متوقف شد

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت نوروز ۹۸

توزیع ۱۰۰۰ بسته مواد غذایی بین خانواده های کودکان کار

رتبه ایران در ۸ شاخص اقتصادی

بودجه ۹۷ بدون کسری بسته شد

۶ راه حل فوری برای مدیریت بازار خودرو

حمایت صندوق بین‌المللی پول از توقف رشد نرخ بهره توسط فدرال رزرو

کاهش بیش از ۳۰ درصدی معاملات مسکن در پایتخت

دولت بانک‌ها را برای رونق بازار مسکن به میدان بیاورد

مجلس به دنبال تصویب قانون سپرده‌گذاری ارزی

صرافی‌های منتخب از شنبه آینده خدمات ارزی ارائه می‌دهند

تورم سال ۹۷ حدود ۲۷ درصد اعلام شد

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

پرداخت کامل حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال ۱۳۹۷

پیام رئیس‌جمهوری به مناسبت آغاز سال نو

سالِ جدید، سالِ «رونق تولید»

شش راهبرد بانک مرکزی در سال "رونق تولید"

فهرست خدمات دهی ۱۸ بانک و بیمه‌ در نوروز ۹۸ اعلام شد

اهتمام جدی دولت در محدودیت نرخ تورم و تقویت پول ملی در ۹۸

ثبت شرکت متناظر INSTEX در ایران با سرمایه یک میلیارد ریالی

قانون بودجه سال آینده کل کشور ابلاغ شد

ایجاد فضای رانتی در صنعت خودروسازی با واگذاری سهام متقاطع شرکت‌ها

بانک ملت تندیس زرین زُبدگی دیجیتال گرفت

کارت اعتباری

وحیدفدایی-کارمند بانک آینده
۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۷/۷کد خبر: 173790
ایبستانیوز:تجارت الکترونیک از سه بخش مدیریت، زیرساخت ها و کاربردها تشکیل یافته است. در بخش کاربردها بانکداری الکترونیک را یکی از کاربردهای تجارت الکترونیکی می دانند که شامل چک های الکترونیکی و کارت های اعتباری است.
کارت ها وسیله ای برای دریافت، پرداخت و مبادله هستند. سالیان درازی است که پول، سکه و اسکناس به عنوان بهترین گزینه ها جهت مبادله مطرح است و این به دلیل راحتی، سادگی و سرعت استفاده از این اقلام است. با سپری شدن دوران صنعتی و رشد دانش بشر و نیز افزایش حجم داد و ستد و حجم نقدینگی نیاز به وسیله ای آسان تر برای انجام معاملات تجاری به وجود آمد. 
تغییر در شیوه زندگی مردم و تغییرات رفتاری آن ها، بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری را به فکر چاره ای برای ایجاد جایگزینی مناسب برای پول واداشت، در نتیجه این تلاش ها وسیله ای جدید جهت پرداخت و داد و ستد و مبادله با عنوان کارت های بانکی به وجود آمد. 
کشور آمریکا را می توان به عنوان نخستین کشور ارائه دهنده کارت های اعتباری دانست. ایده تولد کارت های اعتباری به سال ۱۸۶۰ یعنی زمانی که ادوارد پلای (Edward play) این ایده را مطرح کرد بازمی گردد. نزدیک به ۴۰ سال بعد از عنوان شدن ایده اولیه طراحی کارت های اعتباری جان سی پیتگنرو (John -pitgenro) نوعی کارت پول کاغذی برای مشتریان ویژه خود طراحی کرد که با استقبال کمی از سوی مشتریانش مواجه شد. پس از سال ها تجربه های مختلف در زمینه به کارگیری و طراحی این گونه از کارت ها در دهه ۱۹۵۰ استفاده از وسیله ای با نام کارت های مبادله به جای پول نقد برای نخستین بار رواج پیدا کرد. 
این کارت ها از پلاستیک ساخته شده و برای پرداخت هزینه های خرید کالا به فروشگاه ها و مؤسسات طرف قرارداد با شرکت diners طراحی شده بود. این کارت ها تنها در اختیار گروه خاصی از مشتریان و به عنوان نشانه ای قراردادی تلقی می شد و صاحب کارت امکان خرید کالا و وسیله موردنیاز خود را بدون پرداخت پول تنها در محدوده جغرافیایی خاصی دارا بود. 
● کارت های بانکی 
با رواج داد و ستد توسط جایگزین های پول در آمریکا، این گونه از داد و ستدها به سایر کشورها نیز انتقال یافت و فرهنگ عمومی کشورها استقبال نسبتاً چشمگیری از این کارت ها به عمل آورد. به گونه ای که داد و ستد با کارت های اعتباری رواج یافت. 
در داد و ستد با کارت های اعتباری شما به عنوان خریدار کالا یا محصول حتماً باید نزد بانک عامل خود دارای حسابی باشید که نوع این حساب بستگی به نوع کارت شما دارد. بانک ها برای مشتریان ویژه خود اعتباری ویژه در نظر می گیرند که این اعتبار در خریدهای مشتریان ویژه لحاظ می شود ، بدین معنی که این دسته از مشتریان بدون نیاز به داشتن پول در حساب خود و تنها به صرف داشتن اعتبار نزد بانک عامل قادر به خرید کالا و خدمات موردنظر هستند. در نوعی دیگر از کارت ها شما تنها به میزان پولی که نزد بانک دارید توانایی خرید کالا و خدمات را دارید. در هر صورت پس از خریدی که شما انجام می دهید پول کالا یا وسیله خریداری شده از حساب شما کسر شده و به حساب فروشنده نزد بانک عامل منتقل خواهد شد و به علاوه درصدی از پول مبادله شده به عنوان کارمزد خدمات بانکی و داد و ستد به حساب بانک منتقل می شود. 
● دسته بندی کارت ها 
کارت های اعتباری با توجه به نوع کاربرد از سوی بانک ها و مؤسسات مالی و یا شرکت های خاص تهیه و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. معمولاً کارت ها را براساس شیوه تسویه، فناوری مورد استفاده، نوع خدمات و گستره جغرافیایی دسته بندی می کنند. 
ـ شیوه تسویه 
۱) کارت هزینه  
۲) کارت اعتباری  
۳) کارت بدهی  
▪ کارت هزینه  
شباهت این دسته از کارت ها با کارت های اعتباری بسیار زیاد است اما از نظر این که امکان دریافت وجه نقد از این گونه از کارت ها میسر نیست و به علاوه پس از دریافت صورتحساب کالای خریداری شده، صاحب کارت باید با بانک تسویه حساب انجام دهد با کارت های اعتباری تفاوت دارند. 
▪ کارت اعتباری 
این دسته از کارت ها به منظور خرید کالا و وسیله و یا دریافت پول نقد صادر می شوند. گستره توزیع این گونه از کارت ها بنابر قرارداد بانک عامل با فروشگاه ها و مراکز خرید می تواند ملی و یا بین المللی باشد. 
دارنده کارت اعتباری می تواند به بانک ها و مؤسسات خرید طرف قرارداد مراجعه کرده و کالایی را خریداری کند و یا درخواست وجه کند و در پایان هر ماه باید صورتحساب خود را به بانک عامل خود پرداخت کند.  
▪ کارت بدهی 
این گونه از کارت ها از نظر عملیاتی شبیه کارت های اعتباری است و مانند چک های بانکی در سیستم داد و ستدعمل می کند. میزان اعتبار این گروه از کارت ها براساس حساب بانکی دارنده کارت معین می شود یعنی دارنده کارت قبل از هرگونه خرید باید معادل مبلغی را که قصد خرید دارد در حساب بانکی خود داشته باشد تا بتواند این معامله را انجام دهد و پس از انجام معامله با امضا کردن رسیدی به بانک اعلام می دارد که معادل مبلغ کالای خریداری شده را از حساب وی کسر نموده و به حساب صاحب فروشگاه نزد همان بانک انتقال دهد. 
به علاوه با استفاده از کارت های بدهی می توان از دستگاه های ATM موجود در شعب بانک ها پول نقد برداشت کرد. 
● فناوری ساخت 
۱) کارت های مغناطیسی  
۲) کارت های هوشمند  
▪ کارت های مغناطیسی 
در این گروه از کارت ها اطلاعات مربوط به دارنده کارت به صورت کدهای مغناطیسی بر نواری که به همین منظور در پشت کارت تعبیه شده است، ضبط می شود که این عمل را رمزگذاری می نامند. 
نحوه استفاده از اطلاعات کارت های مغناطیسی بدین گونه است که دارنده کارت به فروشگاه و یا مراکز طرف قرارداد مراجعه کرده و با قرار دادن کارت مغناطیسی خود در دستگاه های نقطه فروش اطلاعات کارت جاری به مرکز مخابره شده و پس از تأیید رمز عبور و میزان اعتبار صاحب کارت نزد بانک عامل از حساب خریدار کسر شده و به حساب فروشنده وجه منتقل می شود. این دسته از کارت ها گستردگی جغرافیایی فراوانی دارند و در سطح جهانی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. شرکت های بزرگی مانند ویزا (VISA) و مسترکارت (Master Card) از این گونه کارت ها استفاده می کنند. 
▪ کارت های هوشمند 
به دلیل کم بودن ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات بر روی کارت های مغناطیسی و وجود مشکلات فراوان در ترافیک خطوط ارتباطی، کاربران کارت های مغناطیسی با مشکلات فراوانی روبه رو هستند بنابراین در سال های اخیر فعالیت های زیادی برای نصب حافظه ها و پردازشگرهای رایانه ای بر روی برد اصلی این گونه از کارت ها صورت گرفته که حاصل این تلاش ها عرضه کارت های هوشمند است، این گروه از کارت ها با اسامی کارت تراشه دار (chip card)، کارت حافظه دار (Memory card) و کارت های با مدارهای مجتمع (card C.I) نیز معرفی شده اند. 
این دسته از کارت ها شامل یک مدار مجتمع الکترونیکی به شکل تراشه (chip) در درون خود هستند که عناصری برای نقل و انتقال، ذخیره سازی و پردازش به حساب می آیند. 
کارت های هوشمند را می توان به چهار گروه اصلی زیر تقسیم کرد: 
۱) کارت های حافظه تماسی contact memory card  
۲) کارت های دارای پردازشگر contact cpu card  
۳) کارت های حافظه بدون تماس contactless memory card  
۴) کارت های دارای پردازشگر با رابط دوگانه Dual interface cpu card  
اما این گروه از کارت ها ـ کارت های هوشمند ـ را می توان از نظر تکنولوژی ساخت به دسته بندی دیگری نیز تقسیم کرد که شامل گروه های زیر است: 
۱) کارت های تماس contact  
۲) کارت های بدون تماس contactless  
۳) کارت های با رابط دوگانه Dual interface  
● نوع خدمات 
۱) کارت های اعتباری برداشت از موجودی Debit card  
۲) کارت های وام بدون بهره Charge card  
۳) کارت های وام با بهره Credit card  
۴) کارت های چندمنظوره Multi task card  
▪ Debit card  
این دسته از کارت ها که گاهی به آن ها کارت های بدهکار نیز گفته می شود برای آن دسته از مشتریان مؤسسات پولی و مالی است که نزد بانک یا مؤسسه صادرکننده کارت حساب داشته و قصد دارند با استفاده از کارت از موجودی خود برداشت کرده و یا بهای کالاها و خدمات خریداری شده را بپردازند. مهم ترین مزیت این دسته از کارت ها عدم نیاز به مراجعه به بانک است. کارت های اعتباری برداشت از موجودی خود به سه گروه زیر تقسیم می شوند: 
۱) کارت های خودپرداز  
۲) کارت های خرید نقدی  
۳) کارت های دومنظوره  
▪ Charge card  
این گروه از کارت ها برای دستیابی سریع به قرض های کوتاه مدت و خریدهای نسیه کوتاه مدت طراحی و به کار گرفته شده اند. این دسته از کارت ها نیز خود به سه گروه تقسیم می شوند: 
۱) کارت های استقراض بدون بهره  
۲) کارت های خرید نسیه بدون بهره  
۳) کارت های دو منظوره بدون بهره  
▪ Credit card  
این گروه برخلاف کارت های Charge card برای استفاده از وام های طولانی مدت و نیز خریدهای نسیه مدت دار در نظر گرفته شده اند که این گروه نیز خود به سه دسته تقسیم می شوند: 
۱) کارت های استقراض با بهره  
۲) کارت های خرید نسیه با بهره  
۳) کارت های دو منظوره با بهره  
▪ Multi task card  
این دسته از کارت ها دربرگیرنده کارت های استقراضی با بهره و کارت های خرید نسیه با بهره هستند که دارنده این گروه از کارت ها می تواند با استفاده از کارت Multi task خود اقدام به گرفتن وام از خودپردازها کرده و یا خریدهای مدت دار با بهره را از فروشندگان کالا و خدمات طلب کرده و پرداخت پول را به ماه های بعد موکول کند. 
● گستره جغرافیایی  
۱) کارت های داخلی  
این گروه از کارت ها تنها در محدوده جغرافیایی یک کشور کاربرد دارند و تنها با پول همان کشور قابل دادوستد هستند. این گروه از کارت ها در سال های اخیر در همه کشورها به وفور یافت می شود و در کشور ما نیز بسیاری از بانک ها و مؤسسات مالی اقدام به توزیع این گونه از کارت ها می کنند. 
۲) کارت های بین المللی 
همان گونه که از نام این گروه از کارت ها برمی آید این کارت ها در بیش از یک کشور قابل استفاده هستند و معمولاً با بیش از یک ارز سر و کار دارند. دارندگان این کارت ها می توانند در کشورهای طرف قرارداد به خرید و یا دریافت پول به ارز همان کشور اقدام کنند. 
● سیستم شماره گذاری 
با توجه به این که سیستم کارت های بانکی به عنوان مدلی اقتصادی در مبادلات مالی در کل دنیا مورد استفاده واقع می شود، شرکت های صادرکننده این کارت ها از روش واحدی برای ذخیره اطلاعات و شماره گذاری این گونه از کارت ها استفاده می کنند که این سیستم استاندارد شماره گذاری را 
۱۳) X۴ ANSL Standard می نامند . در این سیستم از یک عدد ۱۶ رقمی برای شماره گذاری استفاده می شود. این عدد به صورت چهار مجموعه چهار رقمی نوشته می شود اما این تقسیم بندی چهارتایی هیچ ارزش و معنای خاصی ندارد. 
● مزایای کارت ها 
۱) افزایش سرعت و کاهش زمان انتقال وجه از یک نقطه به نقطه دیگر  
۲) افزایش امنیت در مقابل سرقت ، مفقودی و از بین رفتن پول نقد  
۳) امکان دسترسی سریع به وجوه و یا اعتبار تخصیصی در هر نقطه جغرافیایی  
۴) جلوگیری از انتقال پول نقد  
۵) کاهش هزینه های چاپ اسکناس  
۶) بهبود بخشیدن به نظام کنترل ارز در کشورها  
۷) ایجاد اعتبار و ارزش اجتماعی برای دارندگان کارت ها  
۸) سهولت در رفع نیازمندی های روزانه افراد  
۹) کاهش حجم مسافرت های درون شهری به منظور دریافت و پرداخت و بالطبع کاهش هزینه های اجتماعی و کاهش آلودگی هوا  
۱۰) رشد و توسعه بیش از پیش بانکداری الکترونیکی (banking-e) 
۱۱) امکان دسترسی سریع تر و راحت تر به پول نقد
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *