RSS
امروز جمعه ، ۲۵ آبان ۱۳۹۷
آخرین اخبار

۲ چالش بزرگ قیمت طلا

دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

پرداخت بیش از ۳۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات مسکن

ناخشنودی عده‌ای از عرضه موفق نفت در بورس

ارزش هر ورقه سهام عدالت به ۲.۲ میلیون تومان رسید

دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

کاهش ۶۸۰ هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته

رشد ۶.۸ درصدی تسهیلات اعطایی بانک ها

طرح رفع همپوشانی بیمه‌ها اجرایی می‌شود

آیا ریزش قیمت در بازار مسکن در راه است؟

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه اعلام شد

گرانترین الماس صورتی جهان فروخته شد

صادرات ۲۷ میلیاردی کالاهای غیر نفتی

بهار ۹۸ ، افتتاح مدرسه اهدایی کارکنان بانک تجارت در سر پل ذهاب

اولین جلسه شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد

صنعت پرداخت در حال یک جهش بزرگ

شانس تصویب CFT در مجمع

کارگاه طراحی اسکناس در موزه بانک ملی

کاهش نرخ ۱۲ ارز بانکی + جدول

دلایل رقابت ناسالم شرکت های PSP

چرا سیاست‌های اقتصادی بدون سرمایه اجتماعی شکست می‌خورند؟

تأسیس نخستین شرکت سبدگردانی سهام در صنعت بیمه توسط بیمه ایران

پذیرش تامین سرمایه نوین در بورس

گام های موثر بانک مسکن در حوزه بانکداری الکترونیک

تحریم ها ، خللی بر روند عملیات بانکی ایجاد نمی کند

کارت اعتباری و اعتبار بین المللی

۱۷:۳۷ - ۱۳۹۵/۷/۶کد خبر: 173774
*زمان رضا خانی
خبر عرضه 'کارت های اعتباری بر مبنای عقد مرابحه' را در ایران به گونه ای منتشر کردیم که گویا این کارت به عنوان ابزاری دیرینه در نظام های مالی، تازه به ایران وارد شده است. بازتاب این سوء برداشت در رسانه های بین المللی می تواند سوابق بانک های ایرانی را مخدوش جلوه دهد.
کارت های اعتباری نخستین بار اوایل قرن بیستم در آمریکا صادر شدند، اما کاربردشان تقریبا از دهه 60 میلادی میان مردم عادی رواج پیدا کرد. سپس سایر کشورهای صنعتی و بعد از آن، کشورهای درحال توسعه و حتی کشورهای توسعه نیافته به جمع صادرکنندگان کارت های اعتباری پیوستند.
استفاده از کارت های اعتباری در کشورهای صنعتی آنقدر رایج است که 'الیزابت هولمز' بنیان گذار یکی از معروف ترین آزمایشگاه های تشخیص طبی در آمریکا، در نقل قولی معروف، گفته است 'اطلاعات بعضی از ما آدم ها درباره کارت های اعتباری مان، بیشتر از اطلاعاتی است که درباره بدن خودمان داریم.'
آمارها نشان می دهد در کشور آفریقایی نیجریه، در سال 2007 میلادی، یعنی تقریبا یک دهه پیش، 95 هزار کارت اعتباریِ فعال وجود داشت (1)، کلمبیایی ها که برای بیش از نیم قرن درگیر جنگ داخلی بوده اند در سال 2011 میلادی شش میلیون و دویست هزار کارت اعتباری داشتند (2) و در کشور فیلیپین نیز بیش از هفت میلیون کارت اعتباری صادر شده است (3).
در ایران، برخی بانک ها از سال ها پیش با ضمانتِ حساب های بلندمدتِ مشتریانشان یا ضمانت های دیگر، کارت های اعتباری صادر کرده اند.
اما بانک مرکزی ایران، امسال طرح کارت های اعتباری را بر اساس قرارداد مرابحه میان بانک و مشتری، به بانک ها و موسسه های اعتباری ابلاغ کرد.
متاسفانه این خبر یا برای جلب مخاطب یا به هر دلیلی، به گونه ای در ایران منتشر شد که گویا پدیده ای به نام 'کارت اعتباری' تا امروز در ایران وجود نداشته است و حالا قرار است وارد جریان مبادلات مالی شود.
طبعا چنین چیزی، خوراک جالبی برای رسانه های جهان به شمار می رود؛ زیرا از 'شگفتیِ لازم' برای تبدیل شده به یک خبر پربیننده برخوردار است. بر این اساس، عنوان هایی مانند 'ایران برای اولین بار کارت اعتباری صادر می کند' به تیتر بسیاری از مطبوعات جهان در 24 ساعت گذشته تبدیل شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس، زیر همین عنوان، به این موضوع اشاره کرد که کارت های اعتباریِ ایرانی، حداکثر 14 هزار دلار اعتبار خواهند داشت و فقط در داخل ایران کاربرد دارند. سپس به عنوان سابقه خبر، این اطلاعاتِ کاملا غلط را در اختیار مخاطبان گذاشت که 'بانک های ایرانی، تاکنون تنها کارت های نقدی یا از پیش پرداخته شده صادر می کردند.' خبر آسوشیتدپرس، بسرعت در روزنامه اقتصادی وال استریت ژورنال نیز بازنشر شد (4).
روزنامه 'مالزی سان' (5) این تیتر تامل برانگیز را برای خود برگزید: 'کارت های اعتباری در ایران بالاخره به حقیقت پیوست...'
شبکه خبری 'راشیا تودی' (6) نوشت 'بانک های ایرانی برای نخستین بار کارت اعتباری صادر می کنند'.
'بیزینس اینسایدر' به نقل از خبرگزاری رویترز (7) این عنوان را برگزید: 'ایران بالاخره کارت های اعتباری صادر کرد'.
بسیاری از شبکه های تلویزیونی و مطبوعات بین المللی نیز خبرهای آسوشیتدپرس و رویترز را کپی کردند.
بسیار خوب! حالا همه جهان به اشتباه فهمیده اند که در ایران تا امروز چیزی به نام 'کارت اعتباری' وجود نداشت. انتظار می رود که رسانه ها با اقدام های روشنگرانه، اطلاعات اشتباه رسانه های بین المللی را اصلاح کنند.» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *