RSS
امروز دوشنبه ، ۴ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار

آغازصدور نسخه الکترونیک در مراکز درمانی طرف قرارداد تأمین اجتماعی

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

التهابات بازار ارز به نفع هیچ کسی نیست

"سلیمانی امیری" رئیس کل بیمه مرکزی می شود ؟

ابلاغ مصوبه جدید حقوقی دولت

عبدالناصر همتی سفیر ایران در چین شد

بیمه‌نامه وقفه در فعالیت پزشکان و پیراپزشکان

ورود شاخص بورس به کانال ۱۱۲ هزار واحد

رونق بورس در تابستان عمیق‌تر می‌شود

وجه تضمین سکه آتی ۷ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان شد

رشد قیمت انواع سکه

بازار مشتقه و آتی بورس کالا تابع بازار نقدی است

احتمال تعیین نرخ جدید دلار

نخستین فقره از تسهیلات طرح ویژه مسکن بانک ملی پرداخت شد

افتتاح شعبه «دروس» بانک کارآفرین در شهر تهران

شروع جنگ اقتصادی توسط آمریکا

ظریف: مشکل بانکی ما برجام نبود

تقریبا همه بانک‌هاى کشور زیان‌ده شده‌اند

بانک اقتصادنوین سپرده‌های سرمایه‌گذاری ارزی افتتاح می‌کند

بانک ملت آماده همراهی گل گهر کرمان

قائم مقام بیمه مرکزی سرپرست می‌شود

طرح ارائه دفترچه بیمه بصورت غیرحضوری

صادرات در دوماه اول سال ۴.۸ درصد رشد کرد

شرکت بیمه پاسارگاد شفاف ترین شرکت فرابورس در کشور

حمایت از حوزه سلامت همچنان در اولویت

مدیرعامل شرکت آسان پرداخت خبر داد

عرضه۱۰درصدی سهام آسان پرداخت در بورس

۱۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۶/۳۰کد خبر: 173080
ایستانیوز:مدیرعامل شرکت آسان پرداخت گفت: ۱۰ درصد از سهام شرکت آسان پرداخت جهت ارائه در بازار بورس در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)،پس از نهایی شدن حضور شرکت آسان پرداخت در بورس کشور، خبرگزاریها و سایتهای مختلفی تصمیم گرفتند تا با مهندس حامد منصوری مدیرعامل موفق آسان پرداخت مصاحبه کنند اما به دلایلی این امر محقق نشد. اما سرانجام چند روز پیش موفق شدیم به همراه چند تن از همکاران فعال در حوزه خبر با ایشان به گفتگو بنشینیم.در ذیل گزیده ای از گفتگوی مهندس حامد منصوری در نشست تخصصی بورس را می خوانید.
 
برای شروع گفتگو از تاریخ شروع شرکت و تاریخچه شرکت به ما بگویید.
سال 1388 با 20 نفر شروع کردیم، ابتدا به صورت خیلی ابتدایی و فقط با فروش شارژ. از ابتدا قرار نبود که به عنوان یک مدل کسب و کار جدید کوچک و محدود بمانیم و برای تحقق همین مسئله رفتیم دنبال کسب مجوز از بانک مرکزی و پرداخت الکترونیک و عقد قرارداد با بانک مسکن. شاید اردیبهشت سال 88 برای آسان پرداخت مهم ترین ماه و مهمترین اتفاق باشد.
 
آقای مهندس منصوری در مورد حضور در بورس هم توضیح می دهید؟
شاید این خیلی طبیعی باشد البته برای ما، وقتی سالهاست خیلی شفاف و روشن در حال انجام فعالیت اقتصادی هستید و اتفاقا نوع فعالیت شما هم به گونه ای هست که با مردم و اعتماد و همراهی آنها سر و کار دارید، طبیعتا هیئت مدیره و سهامداران این نیاز را احساس می کنند که می توانند در بورس و در دسترس همه مردم قرار بگیرند. به نوعی شفاف سازی عمومی است و البته برند ما آسان پرداخت به نوعی برند ملی است. در این شرایط بهترین نوع فعالیت مشارکت مردم در سود شرکت هم هست. یک بخشی از مسئولیت اجتماعی شرکت هم همین است اینکه مردم کنار ما سهیم سود باشند. ما  مقوله ورود به بورس را نیز با این دیدگاه هم مورد بررسی قرار داده ایم.
 
برآورد میزان استقبال از سهام شرکت را تخمین زده اید؟ قیمت هر سهم را چطور؟اصلا چه میزان سهام در بازار بورس از شرکت آسان پرداخت ارائه خواهد شد.
طبیعتا ما همچنین تجربه ای را که نداریم و این تجربه جدیدی است برای شرکت آسان پرداخت، تجربه حضور در بورس برای ما هم تجربه جدیدی است و هم تجربه ای متفاوت اما اینکه در حال حاضر بگویم میزان استقبال مردم چقدر خواهد بود واقعا پیش بینی سختی است هر چند با توجه به مقبولیت برند آسان پرداخت و همان بحثی که در ابتدا به آن اشاره کردم که برند آسان پرداخت به برند ملی تبدیل شده است برای خودمان گمانه زنی هایی داریم ولی اجازه بدهید که به این مسئله و دیدگاه های خودمان اشاره ای نداشته باشم.
در مورد قیمت سهم هم که طبیعتا شرکت و ما تابع اتفاقاتی هستیم که در بازار بورس اتفاق خواهد افتاد. در این مورد هم نمی توانم در حال حاضر اظهار نظر نمایم. شاید اینطور بگویم بهتر باشد که ما تابع اتفاقات بورس هستیم اما طبیعتا نمی خواهیم فقط نظاره گر اتفاقات بازار بورس هم باشیم. ما در شرکت آسان پرداخت تمام تلاش خودمان را برای وقوع بهترین اتفاق به کار خواهیم گرفت و البته امیدوار هم هستیم که نتیجه تلاش و زحماتمان را هم ببینیم.
در مورد میزان سهام ارایه شده در بورس هم باید اشاره کنم که تمام سهامداران و شرکا 10 درصد از سهم سهام خود را برای ارائه به بورس ارائه کرده اند و این در واقع یعنی اینکه 10 درصد از سهام شرکت آسان پرداخت جهت ارائه در بازار بورس در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
 
چرا بورس را انتخاب کردید؟ فرا بورس که روند آسان تری برای حضور دارد.
بله حتما همینطور است، حتما حضور در فرابورس بسیار بسیار راحت تر است. شرکت ما با توجه به وسعت و حجم معاملات هم طبیعتا باید وارد بورس می شد کما اینکه اگر بنا بود وارد فرابورس شویم می توانستیم از دوسال پیش این اقدامات را انجام بدهیم.ما به این دلیل بورس را انتخاب کردیم که برای حضور در بورس شفافیت مالی و مشخص بودن صورتهای مالی از موارد مهم و اساسی و لازمه آن است ما هم این موارد را از نخستین روز تاسیس رعایت کردیم پس بهتر دیدیم که از ابتدا کار درست را انجام بدهیم. نکته دوم هم اینکه سرمایه اولیه شرکت بسیار بیشتر از اندازه شرکتهایی است که در فرابورس حضور دارند طبیعتا حضور در فرابورس با این حجم سرمایه طبیعتا کار درستی نبود.
 
سرمایه اولیه شرکت شما چقدر است؟
ما 75 میلیارد در نظر گرفته بودیم که در حال حاضر به 100 میلیارد افزایش پیدا کرد.
 
این روزها در مورد حال نا مساعد و البته خراب بازار سرمایه حرف بسیار است، با توجه به این مسائل به نظر خودتان زمان مناسبی برای حضور در بورس انتخاب کرده اید؟
اتفاقا به همین دلیل زمان عرضه را تا مهرماه به تعویق انداختیم وگرنه قصد ما این بود که تا اوسط شهریور کار عرضه سهام در بورس را به صورت کامل پیش برده باشیم و سهاممان را نیز عرضه کرده باشیم.
 
برنامه توسعه هم قطعا دارید، مختصری در مورد برنامه توسعه هم توضیح می دهید؟
بله حتما در واقع یکی از اصلی ترین اهداف همه شرکتهایی که وارد بورس می شوند توسعه شرکت است. ما هم برنامه توسعه برای شرکت در نظر گرفته ایم. ما در حال بررسی راهکارهای جدیدی برای حوزه پرداخت موبایل هستیم. طبیعتا راهکارهای جدیدی که روند اجرایی پرداخت را ساده تر کند. ما حتما در پاییز دو محصول جدید و دو خدمت جدید در حوزه پرداخت را رونمایی خواهیم کرد. در مورد دیگر نیز می توان به افزایش دویست هزار دستگاه پوز تا پایان امسال اشاره کرد و همچنین پلن VIP  برای پذیرندگان و البته برنامه های دیگری که حتما در ارزش سهم تاثیر خواهد داشت.
من برای روشن شدن این مورد یک مثال بزنم یکی از شرکتهایی که حوزه فعالیت مشترکی هم با ما دارد  اتفاقا در بازار بورس هم فعالیت می کند با اینکه سهم بازاری به مراتب کمتر از ما دارد پس از ورود به بورس ارزش سهامش سه برابر شد. دلیل این مسئله بسیار واضح است وقتی شما در بازار با رکود مواجه می شوید یا به قول شما حال و اوضاع بازار سرمایه کشور حال و اوضاع مناسب و خوبی نیست ورود شرکتهایی مثل آسان پرداخت در این بازار می تواند تعادل ایجاد کند و جذب سرمایه بوجود آورد. این جذب سرمایه رکود بازار را از بین می برد و در نهایت می توان به تغییر فضای بازار هم امیدوار بود. این امر نه تنها برای خود شرکت خوب است بلکه با سینرژی که ایجاد می کند می تواند به بهبود کلی فضای حاکم بر اقتصاد جامعه هم کمک کند.
 
در روند پذیرش بورس دچار مشکل نشدید؟
نه اصلا واقعیت این است که مواردی که برای حضور در بورس حائز اهمیت است و معمولا شرکتها در آنها دچار مشکل می شوند برای ما اصلا مشکل ساز نبود چرا که اساس شرکت ما بر همین موارد استوار است. ما شفافیت مالی برایمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به خاطر رعایت همین موارد بود که ما هیچ مشکلی برایمان پیش نیامد.در کل همکاری و تعامل بسیار خوبی داشتیم.
 
شما جز شرکتهای PSP هستین و دستگاه های شما طبیعتا ساخت ایران نیست، این بحث واردات و تامین تجهیزات برای شرکت شما تهدید به حساب نمی آید؟
در این مورد چند مسئله قابل اشاره است، اول اینکه در زمانی که تحریمهای بسیار زیادی علیه ایران اجرا می شد ما چنین مشکلی را نداشتیم و تمام سرویسهای خود را به بهترین نحو در اختیار مشتریان و پذیرندگان خود قرار می دادیم و حتی هیچگاه از کیفیت محصولات و خدمات خود نیز خللی وارد نکردیم. در حال حاضر به این نکته توجه کنیم که دوران تحریم به اتمام رسیده و در حال حاضر در دوران پسابرجام به سر می بریم نوع تجارت و دریافت خدمات ما از شرکتهای خارجی تسهیل شده است و حتی هزینه برای ما به نوعی کاهش پیدا کرده است اما نکته قابل توجه این است که ما تهدید همان روزها را که شما اشاره کردید را به فرصتی برای خودمان تبدیل کردیم و اتفاقا جز مزیت های رقابتی ما هم همین موارد بود. البته هم این نکته موثر را نیز باید بگویم که این موارد تاثیری در روند فعالیت ما در بورس به هیچ وجه نخواهد داشت.
 
در مورد بحث کارمزد هم توضیح می دهید؟ با توجه به ریسک بالای این صنعت (صنعت پرداخت)
ما استراتژی خودمان را کاملا مشخص ترسیم کرده ایم. شاید این نکته برای شما و البته مردم که طی چند روز آینده سهامداران شرکت آسان پرداخت می شوند حائز اهمیت باشد. ما هیچ وقت در شرکت آسان پرداخت حیات و ممات خود را وابسته به کارمزد ها نکرده ایم. بازهم برای اینکه این موضوع واضح تر شود مثالی می زنم. ما در این صنعت آموخته ایم که هیچگاه تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهیم. مخصوصا اینکه در این شرایط مردم سهام داران ما هستند و با امید به سهیم شدن در سود این شرکت و با توجه به سابقه فعالیت آسان پرداخت کنار ما قرار دارند. پس طبیعتا نوع فعالیت ما کاملا متفائت خواهد بود و البته استراتژی ما از روز نخست هم همین بوده است. ما وابسته به بحث کارمزد نیستیم فعالیتهای دیگر شرکت آسان پرداخت هم متمرکز بر این نوع فعالیتها نیست. ما بخش عمده ای از فروش شارژ اپراتورهای تلفن همراه را داریم و .... فعالیتهای دیگری که ما را محدود به بحث کارمزد نخواهد کرد.البته نوید این موضوع را هم باید بدهم که نوع کارمزد و دریافت آن هم دارد به سمت تعرفه ها و قوانین جهانی می رود.
این موارد جز تهدیدات این صنعت هست اما اگر با دانش و اصولی به آن نگاه شود مثل موارد دیگری که در این صنعت وجود دارد تبدیل به فرصت می شود و اتفاقا فرصتی هم هست که استفاده از آن می تواند در سودآوری شرکت بشدت موثر باشد.
 
بد نیست من در پایان به این نکته اشاره کنم شرکت ایران کیش و تجارت الکتریک پارسیان که در بورس هم حضور دارند و البته از رقبای ما نیز به حساب می آیند ، سهم بازار ما بر اساس تراکنش و با توجه به آمار رسمی شاپرک از این دو شرکت بیشتر است.
 این در حالی است که سهم ما از دستگاههای پوز(کارتخوان) کمتر است. و باید دقت کنیم که هزینه آسان پرداخت نسبت به این شرکتها به مراتب کمتر است و البته آن هم نه به دلیل تعداد پرسنل و مواردی از این دست، بلکه بخاطر سرانه تعداد تراکنش بر روی پوز، ما با 400 هزار پوز در مقابل بیش از یک میلیون پوز سایر شرکتهای رقیب سهم بیشتری از بازار را در اختیار داریم. بر اساس این موارد است که می گویم هم هزینه آسان پرداخت از سایر شرکتهای رقیب کمتر است و بازده بسیار بیشتری هم نسبت به سایر شرکتها داریم.این دقیقا جز مواردی است که در صحبتهای بالا به آن اشاره شد، همین موارد باعث شده است تا ما با دید مثبتی به آینده آسان پرداخت در بورس نگاه کنیم و مطمئن باشیم که سهام ارزشمندی را در اختیار مردم قرار خواهیم داد.
منبع:آسان پرداخت
 » ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *