RSS
امروز یکشنبه ، ۲۹ مهر ۱۳۹۷
آخرین اخبار

حضور فعال صندوق ضمانت صادرات ایران در نشست مجمع عمومی اتحادیه برن

مشکلات پیش روی افزایش ضریب نفوذ بیمه

درخشش طلا ادامه خواهد یافت

هشدار ایران‌خودرو نسبت به فروش غیرقانونی خودرو

لامبورگینی ایرانی مو نمی‌زند!

دلیل اختلاف آمارهای مرکز آمار و بانک مرکزی از زبان پارسا

رشد ۵۶۴۶واحدی شاخص بورس

بانک سامان و وزارت علوم تفاهم نامه همکاری امضا کردند

قیمت سکه ۴میلیون و ۲۰۰هزار تومان

جزئیات تأمین ارز اربعین

پیام‌رسان لاین ارز دیجیتالی خود را عرضه کرد

تلاش ایران در استانداردسازی نظام بانکی توجه دنیا را جلب کرد

حمایت گسترده بانک شهر از بزرگترین رویداد فرهنگی شمالغرب کشور

تجلیل از واحدهای برتر بانک رفاه

ماموران دیپلماتیک و کارکنان سازمان ملل در ایران بیمه می‌شوند

صعود ۱۹ پله‌ای ایران در شاخص آزادی‌های اقتصادی

خود اشتغالی ۱۱ هزار جویای کار با تسهیلات بانک ملی

رشد سپ در هر سه ابزار اصلی پرداخت در شهریور ماه

۳ روز تا پایان مهلت ثبت شماره شبا

بررسی عملکرد شعب گیلان بانک ایران زمین

ایران و سوریه آماده تاسیس بانک مشترک

اعلام زمان قرعه‌کشی بانک پارسیان

اعلام نتایج جشنواره ورزشی بانک ملی

تاثیر تنش های ژئوپلیتیک بر افزایش قیمت طلا

حذف دفترچه های درمانی تا پایان سال

بررسی و ارزیابی آئین نامه توانگری مالی در همایش بیمه و توسعه

آیین نامه توانگری بیمه نیازمند بازنگری است

۱۷:۵۴ - ۱۳۹۴/۹/۱۷کد خبر: 143657
ایستانیوز: آیین نامه توانگری مالی صنعت بیمه باید به گونه ای اصلاح شود که جنبه پیشگیرانه در آن غلبه داشته باشد و آینده نگری، پیشگیری کنندگی، توانمندی مدیریت، شفافیت بازار از نظر رصد کردن و اثر گذاری روی بازار مد نظر قرار گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، در بیست و دومین همایش ملی بیمه و توسعه که 14 آذرماه در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، آئین نامه 69 توانگری مالی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.در این نشست تخصصی بهنام شهریار مقاله ای با عنوان "بررسی و بازنگری در مدل توانگری مالی" ارائه داد. در ادامه، نظرات اعضای پانل مطرح شد و علی جعفری مدیر کل نظارت مالی بیمه مرکزی به جمع بندی مباحث مطرح شده پرداخت.
در این نشست تخصصی دکتر محمد آسوده رئیس پانل، به باید ها و الزاماتی که لازم است در آئین نامه توانگری رعایت شود پرداخت و گفت: solvency 2 دارای 3 ستون اصلی می باشد که یکی از ستون های اصلی آن، همان عددی است که از ضرایب ریسک و سرمایه مورد نیاز بدست می آید، ستون دوم مربوط به حاکمیت شرکتی و مدیریت در سطح خرد هر شرکت می باشد و همان نظم و نظام هایی است که به اداره بهتر شرکت ها کمک می نماید. سومین ستون نیز مربوط به market discipline یا همان انضباط بازار می باشد.
وی افزود: اگر در اصلاح آئین نامه موجود لازم است مجموع این موارد بصورت یکپارچه در نظر گرفته شود نه مجزا !
 
آیین نامه توانگری جنبه پیشگیرانه داشته باشد
 
وی در ادامه گفت: آیین نامه توانگری باید به گونه ای تنظیم شود که جنبه پیشگیرانه در آن غلبه داشته باشد اما متاسفانه در آئین نامه توانگری کنونی، جنبه درمان بر پیشگیری غلبه دارد و زمانی که توانگری شرکتی زیر 100 شد آن گاه تازه وارد عمل می شود، که لازم است حتما این مورد در آیین نامه جدید اصلاح شود.
آسوده در ادامه خاطر نشان ساخت: آینده نگری، پیشگیری کنندگی، توانمندی مدیریت، شفافیت بازار از نظر رصد کردن و اثر گذاری روی بازار از موارد مهم دیگری است که باید در اصلاح آیین نامه توانگری مد نظر قرار گیرد.
وی در ادامه اظهار داشت: استاندارد سرمایه معمولا برای بازارهایی که در آن عواملی که ضریب خسارات را بالا می برد (مانند وضع عوارض) و نیز عواملی که باعث افزایش هزینه های عمومی می شود (مانند رقابت های ناسالم)، معمولا بالاتر از بازارهایی است که این هزینه ها در آن وجود ندارد یا ضریب خسارت در آن ها کمتر است لذا باید این موارد نیز در تدوین آیین نامه جدید در نظر گرفته شود.
 
در برخی از مواقع توانگری بالا نشانه ضعف یک شرکت است
 
در ادامه این پانل تخصصی معصوم ضمیری مدیر عامل بیمه پاسارگاد اظهار داشت: مقدمه صحیح توانگری مالی تهیه صورت های مالی صحیح است که اگر به آن توجه نشود قطعا محاسبات مربوط به توانگری مالی به دقت مورد نظر نخواهد رسید.
ضمیری در ادامه افزود: توانگری مالی مفهومی است که از دیدگاه های مختلف می تواند معانی متفاوتی داشته باشد یا اهداف مختلفی را دنبال کند. بعنوان مثال بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران نگاهش به توانگری شرکت های بیمه  با نگاه سهامداران شرکت ها می تواند متفاوت باشد. بیمه مرکزی در حد کفایت یا توان ایفای تعهدات به این نسبت نگاه می کند اما نگاه سهامداران می تواند دوگانه باشد. سهامداران اولا باید اطمینان داشته باشند که شرکتشان در مخاطره نیست؛ ثانیا باید بدانند از ظرفیت موجود نیز به درستی استفاده شده است. لذا مطابق با این دید، در توانگری مالی مفهومی که متاسفانه بعضا با مفهوم عامیانه مخلوط می شود می تواند متفاوت باشد. در برخی از مواقع توانگری بالا نشانه ضعف یک شرکت است و نباید بگوییم که توانگری یک، همواره تعریف مثبت از یک شرکت بیمه را می تواند در پی داشته باشد.
این گزارش می افزاید در نظر  گرفتن ریسک بصورت رشته ای برای هر یک از رشته ها به جای مدنظر قراردادن مجموع فعالیت های یک شرکت از موارد دیگری بود که ضمیری در اصلاح آیین نامه توانگری باید مورد توجه قرار بگیرد.
 
اساس توانگری مالی در صحت گزارشگری مالی شرکت های بیمه است
 
در ادامه دکتر مسعود حجایان، مدیرعامل انجمن حرفه ای صنعت بیمه به بیان دیدگاهها و نظرات خود درخصوص آیین نامه توانگری و توضیحات آقای شهریار پرداخت و گفت: آیین نامه فعلی، تا حدودی اندازه توانگری را بیان  می کند و به نظر من تغییر در این آیین نامه ضرورت این مقطع از تاریخ کنترل های مالی صنعت بیمه نیست. زیرا این آیین نامه در همین حد نیز قادر است وضعیت توانگری شرکت ها را نشان بدهد، هرچند دارای اشکالات زیادی است. اما به نظر من این اشکالات تعیین کننده نیستند.
وی افزود: به نظر من تغییر مجدد در آئین نامه توانگری، شرکت های بیمه را به مدت 5 سال دیگر عقب می اندازد و ممکن است باعث از بین رفتن چند شرکت دیگر در صنعت بیمه بشود.
وی در ادامه خاطر نشان ساخت: مسئولین باید به این نکته توجه داشته باشند که مسائل را بصورت اساسی و دقیق و با دید مدیریتی حل و فصل نمایند و خیلی به اعداد و ارقام ریاضی دل خوش نکنند.
حجاریان در ادامه خاطر نشان ساخت: قبل از اندازه گیری مالی باید الزامات اولیه اندازه گیری رعایت شود و پس از اندازه گیری باید قادر به کنترل توانگری مالی باشیم. اگر فقط انرژی و فکرمان را بر روی اندازه گیری بگذاریم که بین الزامات اولیه و کنترل نهایی است، این به بیراهه رفتن است و دچار نوعی ریاضی زدگی خواهیم شد.
حجاریان در ادامه اساس توانگری مالی را در صحت گزارشگری مالی عنوان کرد و افزود: قبل از اصلاح آیین نامه در ابتدا لازم است صورت های مالی بصورت شفاف تهیه و تدوین شود تا وضعیت مالی شرکت ها را به درستی نشان دهد.
مدیرعامل انجمن حرفه ای در ادامه به توضیح معنای توانگری مالی پرداخت و گفت: آورده شرکت های بیمه بعنوان سرمایه برای قبول ریسک، در شرکت ها ایجاد ظرفیت می کند. این سرمایه باید قادر باشد سه ریسک را پاسخگو باشد و پشتوانه نگهداری آن سه ریسک باشد. تا بتوان گفت تراز برقرار شده است. اگر غیر از این باشد، یعنی این تراز مشکل دارد.
 
وی ادامه داد: همان دو عددی هم که رئیس کل بیمه مرکزی در سخنرانی خود ارائه کردند که یک شرکت نباید بیشتر از 9 برابر سرمایه اش پورتفو داشته باشد و بیشتر از 3 برابرش را نباید نگهداری بکند این پایه اولیه و یک عدد سر انگشتی سالونسی است. اما ما حتی این عدد سر انگشتی را نگهداری نمی کنیم!
مدیرعامل انجمن حرفه ای در ادامه خاطر نشان ساخت: متاسفانه ما در نگهداری ریسک نیزکه جزئی از مدیریت ریسک شرکت ها است با مشکل آیین نامه ای مواجه هستیم.
وی در توضیح این مطلب افزود: اغلب کشورهای دنیا حداکثر 10 درصد سرمایه را اجازه می دهند برای یک ریسک استفاده بشود ما درکشورمان بیش از 3-4 برابر سرمایه مان را اجازه می دهیم روی یک ریسک مصرف شود. یعنی اصلا با سرمایه کاری نداریم، آئین نامه ما به بدهی کار دارد. می گوید هر کسی بدهی بیشتری دارد اجازه دارد ریسک بیشتری بردارد! ببینید چقدر آئین نامه های ما از اصول استاندارها عقب مانده! که ما حالا می خواهیم برویم دقت محاسباتمان را روی توانگری افزایش بدهیم! حساب های کاملا سر انگشتی را اول باید کاملا رعایت کنیم تا بتوانیم بعدا وارد اعداد دقیق تر بشویم.
حجاریان مرحله سوم مدیریت ریسک، و مدیریت توانگری مالی در صنعت بیمه را کنترل دانست و افزود: ما در 5 سال گذشته تا حدودی از نظر اجتماعی توانگری را مطرح کردیم. محاسباتی نیز انجام دادیم، افشا هم کردیم. اما هیچوقت کنترل نکردیم. و هیچ گاه شرکت ها تحت کنترل بر نیامدند.
وی افزود: اندازه گیری توانگری به دلیل کنترل انجام می شود. اما وقتی کنترلی وجود ندارد چرا بایداقدام به اندازه گیری نماییم؟
 
جای ریسک عملیاتی در آیین نامه توانگری خالی است
 
در ادامه این پانل رسول تاجدار مدیرعامل بیمه البرز گفت: متاسفانه جای ریسک عملیاتی در آیین نامه توانگری خالی است و لازم است حتما مدنظر قرار گیرد.
وی در ادامه افزود در جلسات متعددی که با بیمه مرکزی برگزار شده، مشکلات این آیین نامه مطرح شده است. از جمله درخصوص توانگری صفر و یک درباره سه معیار صدرو، خسارت و ذخایر صحبت شده است.
تاجدار در ادامه خاطر نشان ساخت اگر در اصلاح آیین نامه توانگری مالی هر چه به سمت بومی سازی آن پیش برویم و آن را منطبق با واقعیت های بازار ایران نماییم به کارآمدی این آیین نامه بیشترکمک کرده ایم.
 
تایید اشکالات مطروح شده
در پایان این نشست تخصصی علی جعفری مدیرکل نظارت بیمه مرکزی ضمن تایید اشکالات مطروحه توسط اعضای پانل  به جمع بندی مباحث مطرح شده و پرداخت و گفت: مقاله مطرح شده توسط آقای شهریار نظرات کارشناسی شده بیمه مرکزی می باشد که با توجه به گذشت 4 سال از اجرای آیین نامه توانگری و تجارب کسب شده، بیمه مرکزی پیشنهاد اصلاح این آیین نامه را داد و با توجه به اینکه در این آیین نامه اشاره شده است که ضرایب ریسک هر دو سال یکبار باید تغییر کند و اصلاح شود، این پیشنهاد نیز مطرح شد که در کنار تغییر ضرایب، اشکالات موجود در این آیین نامه با روشی علمی و بصورت جمع آوری پیشنهادات کارشناسان صنعت، اصلاح شود. 

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *