RSS
امروز یکشنبه ، ۳۰ دی ۱۳۹۷
آخرین اخبار

وظیفه بانک توسعه تعاون ارائه خدمات تخصصی بانکی به تعاونگران است

وزیر اقتصاد: از ممنوع‌الخروجی رییس خصوصی‌سازی بی‌اطلاعم

قدردانی از بانک سامان درهمایش ملی تجلیل ازبرگزیدگان مسئولیت‌پذیری

عرضه مرحله سوم نفت در بورس قطعی شد

رضایت اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی درودگران از بانک توسعه تعاون

تسهیلات ارزان‌قیمت بانک‌پاسارگاد برای فعالان اقتصادی

محصول بانک رفاه محصول برتر ایرانی شد

حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد

ارسال لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام

ثبت افزایش سرمایه ۱۲درصدی «فخاس»

سودسازی ۹۰۱ریالی «شتران» برای هرسهم

سود ۴۴ تومانی برای هرسهم «فسرب»

سود ۴ریالی در گزارش ۹ ماهه «خشرق»

افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی در «سمگا»

افزایش سرمایه «اتکام» تصویب شد

باجه بانک سینا در یاسوج به بهره برداری رسید

حمایت از اشتغال و کسب و کار با اعطای تسهیلات بدون سود

اعلام زمان برگزاری مجمع صاحبان سهام بانک گردشگری

آغاز ثبت نام در آزمون استخدامی بانک ملی ایران

واریز سود سهام عدالت مشمولان ادامه دارد

اقتصاد پویا و مولد در سایه صلح جاری است

رکورد شکنی سهام بانک دی در بازار سرمایه

نرخ دلار ۱۱هزارو ۳۳۴تومان

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

بیمه‌ها به پلاسکو چقدر خسارت دادند؟

توسط بانک توسعه صادرات

تامین‌مالی احداث خط سوم انتقال برق بین ایران و ارمنستان

۱۲:۷ - ۱۳۹۴/۵/۲۱کد خبر: 124341
ایستانیوز: با تامین مالی ۸۳ میلیون یورویی توسط بانک توسعه صادرات ایران، قرارداد احداث خط سوم انتقال برق دو مداره ۴۰۰ کیلوولتی بین این بانک و شرکت هایون ارمنستان به امضا رسید. تامین‌مالی احداث خط سوم انتقال برق بین ایران و ارمنستان

به گزارش پایگاهاطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، دکتر علی صالح آبادی و دکتر آنانیان مدیرعامل شرکت هایون  HVEN)) ارمنستان عصر روز یکشنبه قرارداد صادرات خدمات فنی و مهندسی مربوط به این پروژه را  امضا کردند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در جریان امضای این قرارداد و در جمع خبرنگاران گفت: به محض امضای قرارداد عملیات اجرایی انتقال برق به ارمنستان آغاز خواهد شد و امیدوارم با برنامه زمانبندی ارائه شده در طول اجرای دوره این طرح به سرانجام برسد.

وی تصریح کرد: زمینه های امضای این قرارداد در سفر دو هفته گذشته اینجانب به ارمنستان و مذاکره با وزیر نیرو و نخست وزیر این کشور فراهم شد و امروز با جمع بندی این مساله این قرارداد با شرکت هایون ارمنستان به امضا رسید.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به تامین مالی 83 میلیون یورویی این طرح از روش اعتبار خریدار توسط این بانک ادامه داد: دولت ارمنستان در پایان دوره دوساله اجرای طرح، متعهد به پرداخت مبلغ قرارداد به بانک توسعه صادرات در اقساط شش ماهه و به مدت پنج سال خواهد بود.

به گفته دکتر صالح آبادی، مطمئنا توسعه روابط اقتصادی دو کشور از اهمیت بالایی نزد مسوولان اقتصادی کشورمان برخوردار است و این خط می تواند به ارتقای روابط اقتصادی دو کشور کمک کند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات یادآور شد: براساس این قرارداد بانک توسعه صادرات ایران 83 میلیون یورو از 107 میلیون و 900 هزار یوروی هزینه احداث این خط را برعهده می گیرد تا این پروژه طی 18 ماه آینده برای تبادل برق بین ایران و ارمنستان به بهره برداری برسد.

 آقای آنانیان نیز با قدردانی از مساعدت های مسوولان اقتصادی کشورمان نسبت به اجرایی شدن عملیات احداث این خط انتقال گفت: سفر دکتر صالح آبادی به کشور ارمنستان بسیار موثر بود چرا که در طول سه سال گذشته پیگیری های فراوانی برای اجرایی شدن این قرارداد وآغاز عملیات احداث انجام شد اما حضور و ملاقات های مثبت ایشان در راستای این امر باعث تسریع و نهایی شدن این قرارداد شد.

وی ادامه داد : اجرای خط سوم انتقال برق به ارمنستان از نظر این کشور اهمیت زیادی دارد چرا که زمینه را برای ارتباط با روسیه ، گرجستان و ترکیه با ایجاد یک شبکه فراهم می سازد.

 این طرح 107 میلیون یورویی بر اساس قرارداد صادرات خدمات فنی و مهندسی EPCF منعقده بین شرکت پیمانکار ایرانی و شرکت های ون  ارمنستان و درقالب خدمت اعتبار خریدار در بانک توسعه صادرات تعریف شده است.

با بهره برداری از این خط شبکه برق ایران از طریق ارمنستان و گرجستان به خطوط برق ترکیه نیز وصل می شود.

بانک توسعه صادرات در راستای رسالت افزایش مناسبات تجاری ایران و به منظور حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی با دیگر کشورها به عنوان اگزیم بانک ایران، تامین مالی این خط انتقال را عهده دار شده است

پیشتر مقدمات اجرایی شدن این قرارداد در جریان سفر دو هفته گذشته مدیرعامل بانک توسعه صادرات به ارمنستان فراهم شده بود. در این سفر مدیرعامل بانک توسعه صادرات با نخست وزیر ارمنستان آقای هویک آبراهامیان دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار طرفین در زمینه موضوعات مرتبط با پروژه های مشترک میان دوکشور گفت و گو و اعلام اطمینان کردند که اجرای این پروژه ها در بخش های مختلف منجر به افزایش سطح روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور دوست می شود.

با آغاز عملیات اجرایی این پروژه ظرف 18 ماه این خط انتقال برق به بهره برداری خواهد رسید و طرح یاد شده زمینه توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری مشترک کشورمان با ارمنستان را نیز فراهم می کند.

ایران و ارمنستان در زمینه تهاتر گاز و برق همکاری های خوبی تاکنون داشته اند به نحوی که در مواقعی که ارمنستان نیازمند برق است ایران این نیاز را تامین می کند و در مقابل نیز به هنگام نیاز ایران این کشور اقدامات لازم را انجام می دهد.  همچنین ایران می تواند در ازای صادرات گاز، برق مورد نیاز را از این کشور دریافت کند.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *